Чергове свавілля судової системи

26.06.2019

Черговим «сюрпризом» від української судової влади стало визнання Шостим апеляційним адміністративним судом недійсними Державних будівельних норм (ДБН) «Планування і забудова територій». Сам Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 квітня 2018 року № 100, що ним затверджувались згадані ДБН, суд визнав протиправним та нечинним.

Рішення суду має не лише правові, але й соціально-екологічні наслідки. Скасовані норми було спрямовано на попередження хаотичній забудові міст. Вони передбачали, зокрема, обмеження висотності забудови у містах, запроваджуючи нове поняття «блакитні лінії» і перешкоджали забудові зелених зон запроваджуючи «зелені лінії», тобто межі ландшафтних та рекреаційних територій, на яких забороняється будь-яке будівництво.

Також було передбачено обмеження щільності забудови,
обов’язковість створення дитячих садків і шкіл у рамках житлової забудови, збільшення кількості майданчиків для відпочинку та спорту, забезпечення безбар’єрного доступу на рекреаційні території, тощо.

Таким чином, скасований Наказ Мінрегіонбуду був поодиноким в Україні прикладом системного галузевого підходу органів влади до питань забезпечення прав громадян на сприятливе довкілля та належні соціальні умови. Сьогодні всі українські міста потерпають від безсистемної забудови, що нищить природне і культурно-історичне середовище, перевантажує інженерні мережі, позбавляє мешканців простору спільного використання і збільшує тиск на природне середовище.

При цьому слід зазначити, що близько 80% чинників, що призводять до зміни клімату пов’язані саме із функціонуванням міст та інших людських поселень. Протидіяти таким негативним впливам слід, насамперед, через належні будівельні норми, сприяючи формуванню відповідної геометрії міст, зберігаючи та розширюючи зелені зони, створюючи умови для екологічно безпечного управління твердими побутовими відходами, котрі є одним з джерел «тепличних» газів.

Наведені міркування дають підстави вважати рішення Шостого апеляційного адміністративного суду прийняте за позовом Приватного акціонерного товариства «Фірма «Хмельницькбуд» антисоціальним та антиекологічним.

Корпоративні інтереси вкотре переважають загальносуспільні. Ситуація, що склалась, вказує на необхідність жорсткого закріплення містобудівних обмежень у чинному законодавстві, на що й будуть зокрема спрямовані зусилля Партії Зелених у новообраному парламенті.