Інтерв’ю Віталія Кононова за підсумками Засідання Ради Європейських Зелених

05.12.2018

Вашій увазі 2 частина Інтерв’ю Віталія Кононова за підсумками  Засідання Ради Європейських Зелених

Віталій Миколайович, із чим повернулася українська делегація з Берлінського Засідання Ради Європейських Зелених?

23-25 листопада в Берліні відбувалося 29-те Засідання Ради Європейської Зеленої Партії – вищого органу ЄЗП в період між її Конгресами.

Від 1993-ого року Партія Зелених України входить до складу об’єднання Європейських Зелених, якевід 2004-ого існує як Європейська Зелена Партія  (ЄЗП), співзасновниками і членами якої ми є.

ПЗУ підготувала дві резолюції, які були розглянуті на засіданні.

Перша резолюція «Врятуймо європейські ліси!» стосується питань знищення лісів, що набирає загрозливих масштабів на континенті, зокрема, в Українських Карпатах,  та наголошує на важливості екологічно збалансованого підходу європейців до питань використання лісових ресурсів. Прийнята вона була одностайно, 100 голосів.

І дійсно, за останні 50 років було знищено 70% світових лісів. Надмірне використання деревини має бути замінене на стале і  ощадливе лісокористування. Контрабанда лісу має суворо каратися, задля чого слід посилити механізму EUTR (EuropeanUnionTimberRegulation) –європейських правил лісозаготівлі та торгівлі деревиною.

Також згадана Резолюція містить вимогу впровадження спеціальної Програми відновлення лісівв країнах ЄС та тих, що уклали Угоди про асоціацію (як Україна).

Друга резолюція стосується ситуації в Україні. Прийнята майже одностайно (94 зі100 голосів) вона різко засуджує агресивні дії Російської Федерації стосовно України, вимагає продовження та посилення санкцій, скасування проекту «Північний Потік-2»,а також припинення репресій проти представників кримськотатарського народу на тимчасово окупованій території Криму і звільнення політвязнів. Членкиня української делегації — представниця Меджлісу пані Гаяна Юксель висвітлювала цю тему на спеціальній сесії, присвяченій становищу корінних народів.

Ось коментар пані Гаяни про те, як це відбулося.

«Крим на сьогодні є окупованим протягом 5 років.  Це строк, на який прописуються стратегії , і по сплину яких ми бачимо, що песимістичні прогнози щодо становища Криму справдилися. Його захоплення пройшло стрімко, він перестав бути туристичним центром, а став мілітарною базою, на території відсуне дотримання прав людини, і, звичайно, підвищений рівень екологічної небезпеки через Армянск, будівництво траси Тавріда, тощо.  Кримськотатарський народ став заручником тимчасової влади, яка мститься народу за неприйняття окупації. Один за головних пунктів резолюції – це необхідність виконання вироку  Міжнародного суду ООН про безумовну відміну переслідування  Меджлісу, та поновлення його в  статусі дієвої організації на території Криму.» — відмітила про засідання Гаяна Юксель.

Зелений рух дуже поширений в Європі. Які саме питання є нині пріоритетними для Зелених?

Так, Зелені займають суттєве місце в свідомості і серцях громадян Європейського Союзу. Наприклад, зайняли перше місто на нещодавніх місцевих виборах в Німеччини, перші міста в Бельгії та Нідерландах, в Європарламенті  4-е місце, з 750-ти депутатів – 51 мають зелений колір.

Важливим підсумковим документом засідання Ради став Маніфест Виборів 2019, який відображає 12 напрямків виборчої кампанії. Сучасні екологічні виклики – це результат функціонування економіки з присмаком соціуму та з соусом з індустріалізації. Тож відповіді на екологічні питання щільно вплетені в соціально-економічний контекст.

Зелені максимально опікуються покращенням умов життя  через боротьбу з забрудненням повітря та води та забороною використання одноразового пластику.  По стану повітря дані сумні – по Європі близько 500 000 людей щорічно помирають від якості повітря та спричинених нею легеневих хвороб, а пластик проникає не тільки в навколишнє середовище, але і в середину людського організму.

Висунуто дуже здорову ідею – зробити залізничний транспорт альтернативою літакам у Європі. Однак ми бачимо на прикладі нашої країни введення безлічі лоу-костерів, що задешево забруднюють природне середовище.  Складається враження, що застарілі методи «одягають» в обгортку прогресивності. Тож лоу-костери – це швидкий дохід тут і зараз, а розбудова розвиненої галузі залізничного сполучення – робота на перспективу.

Взагалі такі засідання вселяють надію, що завдяки єдності Європейських Зелених будуть зроблені конкретні кроки по відновленню планети, по збереженні її ресурсів, по пошуку, застосуванню альтернативних джерел енергії, забезпеченню прозорої та законної міграції, проти гендерних утисків, за гідну роботу для молоді після навчання, за оздоровлення людини шляхом оздоровлення природи.

Важливий пункт Маніфесту стосується адекватних податків, зокрема екологічного податку. Кошти мають надходити в спеціальний фонди, а не розбазарюватися. Український бюджет 2019 року передбачає ставку екологічного податку 10 грн/т (викиди двоокису вуглецю). В 2018 це коштувало 0,41 грн/т, а у планах до 20122 підняти ставку до 25 грн/т. Проте надзвичайно важливо, щоб ці надходження використовувались саме для природоохоронних потреб.

І доцільно було б використати приклад Латвії, де частка надходження до бюджету екологічного податку складає більше 11%. Це найбільший рівень в Європі, в тій самій Германії він на рівні 5%.

Участь українських Зелених в діяльності Європейських Зелених сприяє зміцненню позицій нашої держави на міжнародній арені, Україну сприймають як рівного партнера, з повагою та розумінням.  Кількість молодих людей на засіданні, вибір молодих людей обличчями кампанії 2019 – також вказують на те, що рух орієнтується на майбутнє.

Майбутнє – за стратегією сталого розвитку. Це розвиток, який задовольняє потреби нинішнього покоління без шкоди для можливості майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби.

Затверджені резолюції можна подивитися ТУТ