Коаліція в Німеччині: соціально-екологічна платформа та геополітичні реалії

25.11.2021

Після виборів та двох місяців напружених переговорів, 24 листопада у Німеччині оголосили про створення коаліції. Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН)  Зелені та Вільна демократична партія (ВДП) сформують новий уряд.

Новим канцлером ФРН 6 грудня має бути обрано кандидата від СДПН Олафа Шольца. Наші Зелені колеги отримують за домовленістю такі посади:

Міністерство закордонних справ – Анналена Бербок (співголова партії Зелених)

Міністерство економіки та клімату – Роберт Хабек (співголова партії Зелених), та претендент на посаду віцеканцлера

Міністерство у справах сім’ї, літніх громадян, жінок та молоді – Катрін Герінг-Эккардт

Міністерство продовольства та сільського господарства – Антон Гофрайтер (Зелені)

Міністерство охорони навколишнього середовища – Штеффі Лемке (Зелені)

Для нас особливо важливим, щоб у цьому «політичному світлофорі» (як його вже назвали у народі), найскравіше горіло зелене світло. Партія Зелених України та німецькі Зелені Bündnis 90/Die Grünen є частиною Європейської Партії Зелених. Разом ми сповідуємо цінності,  що захищають свободу та можливості майбутніх поколінь та базуються на соціально-екологічному розвиткові.

Основні тези коаліції, що стосуються України:

Ми працюємо разом з ЄС та його країнами-членами для подальшого розвитку Східного партнерство. Такі держави, як Україна, Молдова та Грузія, які прагнуть приєднатися до ЄС, повинні і  можуть це зробити через послідовні реформи на основі верховенства права та ринкової економіки.

Ми продовжуватимемо відновлювати повну територіальну цілісність України та підтримувати її суверенітет. Ми прагнемо поглибити співробітництво з Україною  у  енергетичній сфері, особливо  в галузі відновлюваної енергетики, виробництва зеленого водню, енергоефективності та скорочення викидів CO2.

Не менш актуальним у коаліції є звернення до Росії, де вимагається негайно припинити спроби дестабілізації України, насильство у східних регіонах України та незаконну анексію Криму. Шлях до мирного вирішення проблеми конфлікту на сході України та зняття пов’язаних із цим санкцій, залежить від повного виконання Мінських домовленостей.

Основні тези, що стосуються захисту клімату:

З точки зору захисту клімату, після років стагнації, ми хочемо запустити нову динаміку і нарешті стати на 1,5-градусний шлях. Як наскрізне питання, захист клімату поширюватиметься на всі сфери – від транспорту до промисловості, будівництва та житлового будівництва до сільського господарства та зовнішньої політики. Ми негайно запускаємо програму захисту клімату, буде кліматична перевірка для всіх законів. Ми хочемо розширити річний економічний звіт і включити не лише економічний, а й екологічний, соціальний виміри.

Завдяки перерозподілу бюджету вдалося створити необхідну свободу для запланованих державних інвестицій, особливо у захисті клімату. Для цього ми перетворюємо енергетично-кліматичний фонд у фонд клімату та трансформації. Ми скоротимо шкідливі для клімату субсидії. На першому етапі ми реформуємо плату за проїзд для вантажівок на основі викидів CO2, а також включимо вантажні перевезення від 3,5 тонн до плати.

У нас є шанс привести нашу промислово розвинену країну в нову епоху і забезпечити наше процвітання, створити мільйони робочих місць і покласти їх на основу сталого розвитку. Це завдання вимагає великого дизайну. Тому Зелені очолять ключові міністерства трансформації, щоб сформувати це завдання з екологічною та економічною відповідальністю.

Основні тези соціального захисту:

Робота заслуговує на повагу та визнання. Підвищуємо мінімальну зарплату до 12 євро на годину. Ми зміцнюємо тарифну систему і гарантуємо, що федеральні контракти присуджуються лише компаніям, які платять щонайменше такий самий тариф. Ми сприяємо подальшому навчанню за допомогою надбавки за підвищення кваліфікації, створюємо надбавку за кваліфікацію, аналогічну надбавці за короткий робочий день, щоб забезпечити кваліфікованих працівників в умовах структурних змін. Ми робимо пенсію надійнішою та гарантуємо встановлений законом розмір пенсії 48 відсотків на тривалий термін. Ми запроваджуємо додатковий капітал і залучаємо до загальнообов’язкового пенсійного страхування більше самозайнятих осіб. Пандемія показала важливість стабільної та доступної медичної допомоги. Зміцнюємо їх. Ми розширюємо оздоровчі центри як опорні точки для охорони здоров’я в сільській місцевості. Ми реформуємо фінансування лікарень та забезпечуємо достатнє фінансування акушерства, педіатричної та підліткової медицини. Щоб люди в нашій країні могли розраховувати на цілодобову допомогу в надзвичайних ситуаціях, ми реформуємо невідкладну допомогу та створюємо комплексні центри невідкладної допомоги.

Ми ставимо дітей у центр нашої політики. З базовою допомогою на дитину ми починаємо новий старт у підтримці сім’ї. Основна допомога на дитину надається всім дітям без складної процедури подання заяви. Так ми витягуємо дітей із бідності. Кожна дитина повинна починати життя з справедливих можливостей, а ті, у кого менше, отримають більше.

Ця інформація подана в першу чергу задля того, щоб запобігти неадекватному викладенню події  в українському медіапросторі.

Тетяна Бодун, секретар з міжнародних справ Партії Зелених України