Коли закінчиться вугільна епоха в Україні?

24.01.2020

Знову пасемо задніх. 15 січня 2020 року Європейський парламент з більшістю голосів схвалив Cпільний рух резолюції(JMR) щодо Європейської Зеленої угоди з ініціативи  Зелених /EFA group, у якій закликає Європейську комісію запропонувати  «Закон про клімат». Серед вимог припинення вугільної електроенергетики не пізніше  2050 року, а до 2030 р. — на 55% скорочення викидів парникових газів порівняно з  1990 роком.

Натомість Україна добряче пасе задніх , адже проект Нової Енергостратегії   базується на вугільній та атомній енергетиці, а частка відновлюваної становить лише 21% до 2035 року.  Пригадаймо  те, що наша держава зобов’язалася  досягнути результату 25 % , приєднавшись до Європейського енергетичного співтовариства.  Суперечимо самі собі чи не так?

Знизити не можна залишити. Головні позиції у  питанні  відновлюваної енергетики посідають  «зелені» тарифи. Це дивовижне явище , адже у нас вони найвищі в усій Європі. Володимир Зеленський  заявив, що налаштований суттєво знизити їх, щоб створити ринок і наголосив: переговори з компаніями , які вже підписали контракти вестимуть, аби досягти оптимальних тарифів. Добровільно-примусово  уряд закликає інвесторів  знизити тариф на 10-17% та акцентує увагу на тому, що відповідальність зелених виробників за небаланси буде підвищуватися на 20% в рік, для тих, хто не погодиться, — на 35%, поки до 2023 року вона не досягне 100%.

«Найзеленіші».Але звернімось до досвіду держав, частка  відновлюваної енергетики яких досягла вражаючих показників: Швеція(55%), Фінляндія(41%),Данія(36%). Методи країн різнилися: податки на викиди СО2( $168 за тонну у Швеції), «зелені сертифікати», «зелені тарифи», «теплові бонуси»,повернення частини коштів за будівництво вітроустановок тощо. Можливо Україні варто звернути увагу на досвід  цих країн?

Зволікати немає часу. Більшість ТЕС побудовані у 1950-1960 роках, АЕС  — у 1970-1980 роках. Зараз переважна частина енергоблоків ТЕС працюють далеко поза своїм проектним ресурсом і мають одні з найнижчих техніко-економічних та екологічних показників у світі.

            Вугільна епоха дається взнаки, бо через застарілі або відсутні технології очищення димових газів токсичні викиди пилу, діоксиду сірки та оксидів азоту  надзвичайно високі. Це збільшує смертність від хронічних недуг дихальних шляхів та серцево-судинної системи.Час не стоїть на місці і за останній рік собівартість будівництва альтернативних джерел енергії впала до рівнів, коли нові ВЕС та СЕС виграють за ціною кіловат-години у вугільних електростанцій. Це підтвердили Міжнародне агентство з відновлюваної енергетики, аналітичні фірми Lazarus та Bloomberg New Energy Finance.

Нашій державі варто переглянути свій підхід до «зеленої» енергії. Ніхто не знає скільки десятиліть знадобиться  для реформації, але очевидно те, що час не стоїть на місці, тому потрібно не зволікати , а діяти. Ми сподімаємось, що у 2020-х Україна відійде  ще на крок від  енергетичної лихоманки і зробить все можливе, щоб наші діти дихали чистим повітрям.