Про війну в Східній Україні

24.05.2017

EGP 5th Congress Resolution

Liverpool, April 2, 2017

Неофіційний переклад

Про війну в Східній Україні

Збройний конфлікт у Східній Україні, що триває 2014, не є і ніколи не був громадянською війною. Від свого початку, крім політичного конфлікту в Україні, він являв собою певну форму зовнішньої агресії Російської Федерації, яка намагалася використовувати місцевих прихильників, найманців і навіть російські збройні сили для реалізації інтересів Росії.

Так звані Донецька і Луганська «Народні республіки» ледь животіють виключно завдяки підтримці з боку Російської Федерації. Бойові операції підтримуються постійним постачанням озброєнь із Росії. Україна втратила контроль над майже 400 км українсько-російського кордону, і Росія всіляко протидіє відновленню такого контролю, грубо порушуючи, таким чином, суверенітет сусідньої країни. Збройне вторгнення підтримується кампанією, що насичена дезінформацією та облудною дипломатією в усьому світі.

Таким чином, є достатні підстави вважати зайняті псевдо-республіками української території такими, що окуповані.

В цілому, ми, Європейські Зелені, визнаємо прийняте міжнародним співтовариством і, зокрема, Європейським Союзом рішення реагувати на російськоу агресію не військовими діями, а пошуком політичного рішення спільно з Україною і Росією. Міжнародне співтовариство справедливо погодилось із санкціями у відповідь на порушення Росією міжнародного права і має підтримувати їх доти, доки російський уряд не буде дотримуватися міжнародних норм, правил і цінностей, сформульованих в Паризької Хартії для Нової Європи 1990 року. Тож ми не приймемо жодного скасування санкцій щодо Росії, доки російський уряд не виявить волю до виконання Мінських угод.

Ніякі вибори не можуть проводитися на території, де держава не може здійснювати власну юрисдикцію, навіть на тимчасовій основі. Відновлення державної юрисдикції є мінімально необхідною передумовою для застосування національного виборчого законодавства та інших законів і нормативних актів України. В іншому випадку вибори стануть просто фарсом і слугуватимуть для дискредитації демократичних інститутів, як це вже сталося з незаконними «референдумами», які використано, як підставу для проголошення Донецької / Луганської Народних Республік і легітимізації анексії Криму в 2014 році. Таким чином необхідно, щоб вибори були проведені тільки відповідно до прозорих нормам українського права, як передбачено Мінські угоди.

Україні необхідно мати можливість продовжувати перехід до справжньої демократії. Вибори на територіях Донецька, Луганська і Криму можуть бути дійсно справедливими і вільними, лише коли громадяни не страждатимуть від військових дій.

На жаль, такий стиль військово-політичної поведінки не є чимось новим для Російської Федерації з моменту розпаду СРСР. У 1992 році Росія дала імпульс до військової агресії і територіальної дезінтеграції, яка стала результатом війни в Придністров’ї. Грузія також стала жертвою грубих порушень міжнародного права в 1992 і 2008 роках, втративши частину своєї території. Ми повинні проаналізувати, чи політичні реакції міжнародних інституцій на зазначені конфлікти, так само, як і на український, були відповідними і своєчасними, аби запобігти агресії проти України.

Росія має геополітичний інтерес до збереження заморожених конфліктів, який ми не можемо прийняти. Але російська військова агресія проти України є не тільки геополітичною. Її  спрямовано на міжнародні цінності, які Україна прагне поділяти, на встановлені правила міжнародного співіснування і  відносин в цивілізованому світі, які засновані на принципах рівності та взаємної поваги.

Ми знову підтверджуємо нашу надію на те, що Росія згадає про свою прихильність принципу верховенства права в Європі і дотримуватиметься його  відповідно до Паризької Хартії для Нової Європи, підписаної нею в 1990 році. Тому ми високо цінуємо переговори про політичне і мирне врегулювання конфлікту. Для нас вкрай важливо, щоб на цих переговорах нічого не було погоджено щодо України і її території без схвалення законно обраним українським урядом.

Європейська Партія Зелених закликає Зелених в Європейському парламенті зробити все можливе для просування  мирного вирішення конфлікту в Україні, для відновлення довіри і взаєморозуміння, та  працювати над дипломатичними рішеннями з метою відновлення територіальної цілісності України і запобігання подальшому розвитку бажаних лише для Росії, процесів в Україні та в інших країнах.

Зважаючи на вищенаведене, 5-й Конгрес Європейських Зелених наполягає на тому, щоб Європейський Союз продовжував роботу по мирному врегулюванню конфлікту в Східній Україні. Конгрес вимагає, щоб ЄС і все його держави-члени продовжували підтримувати економічні та політичні санкції проти Росії та її лідерів. Більше того, ЄС мусить активізувати відсвою підтримку демократичних трансформацій в Україні через програмидопомоги для економічного відновлення, зміцнення демократії та нарощування потенціалу.

***