Віталій Кононов: «Головне завдання ПЗУ — створити повноцінну фракцію у Верховній Раді»

23.08.2017

Україна відзначає День Незалежності. Напередодні визначального свята для кожного українця ми поспілкувалися з Головою Політичної ради Партії Зелених України Віталієм Кононовим.

Україна зустрічає 26 річницю незалежності. З чим ми підходимо до цієї дати? Чого досягли? Що втратили?

Для людини 26 років — це життя цілого покоління. Для країни — це зовсім небагато. Для політичних партій- це 7 виборчих каденцій законодавчого зібрання. Що є головним успіхом? З моєї точки зору —  це можливість реалізувати модель національної держави в певних кордонах і з певними ресурсами, виплекану попередніми поколіннями борців за незалежність України. Розчаруванням є темпи формування державної свідомості у соціумі. Хоча існують об’єктивні причини гальмування цього процесу. 

Майже ровесником незалежності є одна з найстаріших політичних сил — Партія Зелених України. Які плани на новий політичний сезон?

Партія Зелених України дійсно найстаріша партія в країні. Її було засновано в іншій країні в 1990 році. Таким чином,  ПЗУ старша держави. Серед її пріоритетів  було й здобуття незалежності України. Мірилом успіху партій є можливість реалізувати свої ідеологічні засади. ПЗУ брала участь у всіх виборах. І якщо місцеві вибори так чи інакше зберігали представництво партії на місцях, то до парламенту ПЗУ спромоглась провести своїх депутатів лише одного разу в 1998 році. З тих пір минуло чимало часу . Нові виклики: кліматичні зміни, виснаження природних ресурсів, нова енергетична політика вимагають повернення Зелених у законотворчий процес. Тому, головне завдання ПЗУ — створити повноцінну фракцію у ВР, бо питання глобалізації, міграційних процесів, нерівності доходів, соціальних гарантій гаслами націоналістів та безвідповідальними обіцянками популістів не вирішуються.

Які основні вимоги у Зелених до провладної більшості?

Провладна коаліція, не здатна підтримувати необхідні реформи, загрузла в корупційному болоті,  і свою функцію законодавчо вести державний корабель втратила безповоротно.

Вперше за роки незалежності на військовому параді будуть присутні війська іноземних держав — країн-учасниць НАТО. Як Зелені — прихильники лівої ідеології, сприймають цей факт?

Демонстрація військової потуги необхідна, як країні,  так і збройним силам. А солідарність країн НАТО підтверджує: нехай ворог знає, ми  — за УКРАЇНУ. ПЗУ з 2004 року є засновником і членом Європейської Партії Зелених. НАТО створено для захисту Європи . Україна, як європейська держава, мусить мати можливість скористатися послугою цієї спілки для захисту своїх національних інтересів. ПЗУ послідовно виступала проти військових блоків, коли існувало протистояння країн НАТО і Варшавського Договору. Після збройної аґресії і анексії Криму з боку РФ, ПЗУ свою позицію переглянула.

Чи можливе закінчення війни у найближчий час? Що потрібно зробити для цього владі та кожному українцю?

Зазвичай війни закінчуються перемогою однієї із сторін конфлікту. Не думаю, що українці мріють про капітуляцію. А всі ці розмови про мир — не що інше, як пропагандистська атака ворога. Це ж він співав «… ми за мір і пєсню ету, пранесьом друзьям по свєту», а сам нападав на мирних сусідів.

Українські Зелені — частина Європейської Партії Зелених. Як ця особливість впливає на вашу діяльність?

Актуальність проблематики Зелених спільна —  це відношення до глобалізації, до створення світового уряду, до гендеру, до ресурсів до кліматичних змін, до соціальної нерівності. А от реалізація програмних засад —  різна. І це об’єктивно. Наші суспільства мають різну тривалість розвитку. Ми намагаємося скоротити цю дистанцію.

Світ надзвичайно швидко змінюється. Яке місце України на світовій карті через 10 років?

Я вже декілька разів заглядав за горизонт подій і помилявся. Тому, не хочу бути пророком. Вся надія на нове покоління, а Україна потенційно може бути в топі передових країн світу. Співвідношення територія-населення-ресурси дозволяють сподіватись на це. 

Як не розгубитися в такому складному майбутньому? Що потрібно робити кожен день простому українцю?

Я відповім словами поета — «… І рости, і діяти нам треба так, щоб аж гриміло з краю в край…»