Заява Партії Зелених України щодо нафтогазової розвідки в Чорному морі

22.10.2018

Партія Зелених України висловлює глибоке занепокоєння у зв’язку із початком (з ініціативи Держгеонадр України) експедиції з пошуку покладів нафти і газу на північно-західній частині чорноморського шельфу в межах Кілійсько-Зміїного виступу.

Морська сейсморозвідка спричиняє до акустичного забруднення морського середовища, що несумісне із нормальними умовами існування китоподібних, котрі використовують біо-сонари для орієнтації в просторі та спілкування. В рамках згаданої двотижневої експедиції планується цілодобове здійснення пошукових робіт з випромінюванням і прийомом-реєстрацією сейсмічного сигналу в безперервному режимі. Очільник Держгеонадр в інтервю ЗМІ висловив сподівання, що задіяне в експедиції пошукове судно «витримає таке випробування». Однак його навряд чи витримають китоподібні, котрі мешкають в районах прилеглих до острова Зміїний. Ця акваторія є ареалом існування всіх трьох видів чорноморських китоподібних: чорноморської афаліни, дельфіна звичайного (білобочки) та звичайної морської свині. Саме тут знаходяться критично важливі для відтворення природних популяцій риб та китоподібних зони нагулу та зони розмноження.

Крім неминучої прямої шкоди довкіллю, що її спричиняє розробка морських вуглеводневих покладів, здійснення глибоководного буріння створить ризики, пов’язані із високою ймовірністю виникнення нештатних ситуацій подібних до тієї, що мала місце у 2010 на морській видобувній платформі Deepwater Horizon в Мексиканській затоці. Подібна катастрофа в Чорному морі покладе край нормальному існуванню десятків мільйонів мешканців прибережної зони різних країн.

Беручи до уваги викладене вище, змушені констатувати, що попри безпрецедентно масштабні сучасні екологічні виклики, способи задоволення господарських потреб в Україні залишаюсться кричуще антиекологічними.

Усвідомлюючи всю важливість питань енергозабезпечення країни, Зелені наполягають на впровадженні іноваційних, екологічно збалансованих підходів до його здійснення.

Такі підходи можуть і мусять бути реалізовані в регіоні Чорного моря, особливістю якого є накопичення на глибинах від 100 метрів сірководню та метану. За наявною науковою інформацією щодоби з дна Чорного моря у водний шар надходить близько 1 млрд  м² метану. В акваторії України величезні обсяги цього газу також знаходяться на глибинах понад 700 метрів  у зв’язаному стані (газогідрати).

Саме нетрадиційні поклади вуглеводнів, зокрема газогідрати, є частиною розв’язання проблем енергозабезпечення. Утилізація чорноморського сірководню та метану також суттєво сприяла б захисту довкілля, збереженню біорізноманіття та попередженню подальшої зміни клімату.

Альберт Ейнштейн свого часу зазначив, що шукаючи рішення певної проблеми не можна мислити так, як мислили, коли її було створено. Розв’язувати проблеми нестачі енергоресурсів та стану довкілля, породжені методами агресивного визискування природних ресурсів індустріальної доби, слід послуговуючись підходами та інструментарієм пост-індустріальної епохи.

Керуючись саме такими міркуваннями, Партія Зелених закликає відмовитись від планів глибоководного нафтогазового видобутку в Чорному морі і мобілізувати національний та міжнародний науково-технологічний та інвестиційний потенціал для використання нетрадиційних джерел вуглеводнів.