ЗАЯВА Партії Зелених України щодо співпраці між Україною та США в сфері ядерної енергетики

17.11.2021

В ході візиту Президента України до Сполучених Штатів наприкінці серпня ц.р. було підписано Меморандум про співпрацю між НАЕК «Енергоатом» і компанією Westinghouse Electric котрий передбачає будівництво п’яти нових енергоблоків АЕС типу АР-1000 в Україні.  Крім того тривають перемовини із низкою американських компаній щодо будівництва в Україні малих модульних реакторів.

         Зазначене вище засвідчує наявність масштабних планів подальшого нарощування ядерних енергетичних потужностей. Однак, попри високу чутливість українського суспільства до ядерної проблематики, обговорення цих планів не виноситься на широкий загал.

         Тим часом представники Партії Зелених, природоохоронної спільноти неодноразово наголошували на суттєвих застереженнях стосовно розбудова АЕС.

         Насамперед йдеться про безпечність їхньої експлуатації в умовах дефіциту води необхідної для енергогенерації та охолодження. Це прямо стосується, зокрема, реактора ХАЕС-4, добудова якого має стати першим прикладом україно-американської співпраці. Не менш суттєвим це питання є для інших українських АЕС, особливо в умовах загострення проблем маловодності через зміну клімату. При цьому варто зазначити, що нарощування ядерних потужностей тягне будівництво нових ГЕС і ГАЕС для забезпечення компенсації пікових навантажень, але енергогенеруючий потенціал українських річок (зокрема Дніпра, котрий перебуває в катастрофічному стані через зарегульованість його стоку) фактично вичерпано. Намагання збільшити встановлені гідроенергетичні потужності призведуть до масштабної екологічної катастрофи.

         Досі не має  свого адекватного розв’язання проблема відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів. Накопичення цих небезпечних речовин в приповерхових сховищах не може бути нескінченним процесом. Однак питання будівництва геологічного сховища, де вони могли б бути безпечно поховані, навіть не розглядається.

         За таких умов будівництво нових атомних енергоблоків могло б бути почасти виправданим лише у випадку заміщення потужностей, котрі виводяться із експлуатації. Проте, українські атомники вперто йдуть шляхом подовження термінів експлуатації реакторів, що вичерпали свій проектний ресурс,а для їхнбого виведення немає ані коштів, ані політичної волі.

         З урахуванням викладених міркувань Партія Зелених України вимагає від усіх зацікавлених сторін чіткої та переконливої аргументації на користь відображених в Меморандумі планів, перш ніж буде здійснено будь-які кроки щодо їхньої реалізації.