Віталій Кононов: «Парламентські партії не мають чим звітувати перед своїми виборцями»

27.02.2018

Зелені України йдуть на вибори. Й мають небезпідставні очікування щодо перемоги.  Про це та інше ми поспілкувалися з Віталієм  Кононовим –  Головою Політичної Ради Партії Зелених України.

  • 2018 рік розпочався з надзвичайних викликів: промова Трампа в Давосі, яскраве шоу Ілона Маска, падіння біткоїну. Світ пришвидшується?Чого людству чекати цього року?
  • Ну, звичайно, зміни у світі технологій набирають неймовірного прискорення. Нічого дивного: сума технологій народжує нові технології. Протягом одного людського життя людина навчилась переміщатись в просторі з небаченими швидкостями, користуватися хмарним інтелектом і розраховуватись криптовалютою. На черзі промислове виробництво літаючих автівок, автономних автомобілів і гіперлуп поїздів. Людство поспішає. І має рацію. Загроза втрати доступу до питної води і незворотного поступу до створення техногенної ,токсичної для людини атмосфери, змушує напружуватись. Звідси і проекти польотів на Марс, створення баз на Місяці, небезпечні експерименти із клонуванням людської істоти і штучного розуму.
  • Яка роль у цих глобальних процесах України?
  • На перший погляд, нульова або навіть від’ємна. Україна в науково-технологічному плані залишилась далеко за рамками сучасних вимог. Чого вартує тільки діяльність герантократичної академії  «наук». Та в людському вимірі багато українців працюють на передової  світової науки. Ну, не під національним прапором, зате їхній внесок дає надію, що діяльність наших земляків буде корисною в шляхетній справі порятунку всіх землян. Для майбутнього глобального співтовариства національні прапори  будуть мати значення культурно-історичного різноманіття.
  • Зелені всього світу демонструють стабільність розвитку й подекуди  великий прогрес. Означає це  вірогідну «зелену революцію» в майбутньому?
  • Зелена революція вже відбувається. Проблема в тому, що ми її не відчуваємо. Слава Богу, що ми, нарешті, хоч визначили для себе: європейських курс. Тобто курс на союз з суспільствами , де зелена революція формує глобальну свідомість її громадян, що є неодмінною умовою можливості виживання людства. Люди мого покоління не уявляли собі, що звичайну питну воду доведеться купувати, як не уявляють сучасні молоді люди, що їм, можливо, доведеться ховатися від задухи в містах-куполах. Я оптимістично налаштований бо впевнений, що людство вирішить свої проблеми за допомогою саме зеленої революції. Глобальні виклики , що постають перед людством: тотальне забруднення, дефіцит енергії, природних ресурсів, перенаселення неможливо вирішити без зеленого світогляду. Майбутній глобальний світоустрій високо підніме саме зелений стяг. Це наша мета – мета Зелених.
  • Парламентські партії в Україні фактично узурпували владні інститути. Як боротися із цим явищем?
  • Партії, що виграли минулі вибори, мають право опановувати владні інститути. Інша справа, що вони не хочуть і не мають чим звітувати перед своїми виборцями. Тому їхні дії пролонгувати свою присутність у владі і підлаштувати закон під свої потреби і носять всі ознаки узурпації. Прийнявши закон про фінансування політичних партій, що зобов’язує державу утримувати поточну діяльність політичних партій, що в цілому позитивно і правильно, вони не втримались від спокуси зразу ж фінансувати себе. Це автоматично призвело до порушень щодо рівної можливості участі усіх інших партій в наступних виборах. Бо такий пункт в законі про вибори, як грошова застава, одразу дискримінує непарламентські сили по відношенню до парламентських.

Недоліком діючого закону, що  дискримінує політичні партії є і норма 5% бар’єру. Ця норма приймалась більшістю політичних корпорацій минулого скликання з метою недопущення інших учасників до процесу перегонів. Голоси виборців за партії, що не подолали 5 відсотковий бар’єр, пропорційно розподілялись між  партіями-переможцями. Повна зневага до українського виборця.

Норма представництва партій у виборчих комісіях унеможливлює участь у них партій, що не брали участі у попередніх виборах. Прийнята для запобігання фальсифікації результатів виборів, вона стала інструментом  для таких фальсифікацій.

І, нарешті, діяльність  ЦВК не витримує ніякої критики. Немає реального списку виборців, ігнорування прямими порушеннями виборчого закону, використання технологій, що дозволяють фальшувати результати волевиявлення народу.  Фінансова залежність від владних інституцій робить цю структуру вразливою до корупції, несправедливою і в цілому шкідливою для механізму зміни законодавчої влади в Україні.

Як боротися? Терпляче пояснювати українському виборцю, що, де і як працює  в українській виборчій системі. Бо тільки його воля і знання зможуть переламати цю інерційну, неповоротку і шкідливу систему соціальних ліфтів.

  • Стартує передвиборчий сезон. З чим ПЗУ йде до свого електорату?
  • Я б не використовував слово «свій електорат» у відношенні до українських політичних партій. Сталого електорату немає в жодної з партій. Олігархи, що здійснюють в Україні свою владу над суспільством зробили все, щоб воно не змогло адекватно реагувати на дії своїх обранців. Підміна понять через власні ЗМІ і лояльних журналістів зображують фейкову картинку реальності. Олігархи змусили народ вибирати між вождями. Сталий електорат має  Тимошенко, а не «Батьківщина», Ляшко, а не Радикальна партія, і т.д. Тобто виборець не має можливості голосувати за своє ідеологічне бачення розвитку країни, він змушений обирати особистість, яка, не будучи пов’язана ідеологічними рамками, здатна полярно міняти свою позицію, згідно кон’юктури. Що стосується ПЗУ, то ми запропонуємо українському суспільству таку програму, від якої йому важко буде відмовитись. Тому, дозвольте її оприлюднити, в обумовлені Законом терміни.