ЗАЯВА Партії Зелених України щодо проекту міжнародного водного шляху «Е 40»

06.02.2020

 

Партія Зелених України виступає проти реалізації міжнародного проекту «Е 40» – водного шляху загальною довжиною понад 2000 кілометрів через  території Польщі, Білорусі та України, покликаного з’єднати Балтійське і Чорне моря.

Облаштування «Е-40» безпосередньо торкається річки Прип’ять і передбачає будівництво численних гідротехнічних споруд, масштабне днопоглиблення задля відтворення фарватеру, будівництво водосховищ, тощо. Наслідком такого втручання стануть необоротні гідрологічні зміни, підтоплення певних територій і переосушення інших, руйнування пов’язаних із річкою екосистем, а також неминуче поширення радіонуклідів, котрі після Чорнобильської катастрофи були акумульовані річковим намулом.

Відтак належний захист річки є надзвичайно важливим для водопостачання більшості населення України, адже 30 мільйонів українців користуються водою з Дніпра, притокою якого є Прип’ять.

Крім того, збереження Прип’яті має величезне природоохоронне значення. Вона є однією з останніх незарегульованих річок у Європі, єдиною середньою європейською річкою, яка тече в широтному напрямку, завдяки чому утворилася широка заплава, водно-болотні угіддя, що створили умови існування численних природних комплексів. В басейні Прип’яті, як в білоруській, так і в українській частині, розміщено низку об’єктів природно-заповідного фонду. Шлях Е40 безпосередньо проходитиме через їхні території, зокрема через Поліський радіаційно-екологічний заповідник та Національний парк «Прип’ять-Стохід».

Проект не витримує критики не лише з екологічної, але й з економічної точки зору через великі інвестиційні ризики. Перевезення вантажів, що на них орієнтуються лобісти проекту, нині успішно здійснюється залізничним та автомобільним транспортом і нема жодної господарської необхідності завдавати непоправної шкоди довкіллю та суспільним інтересам.

З огляду на викладене, Зелені закликають український уряд виявити належну соціально-екологічну відповідальність і відмовитись від участі в цій екологічно-економічній авантюрі.