ЗАЯВА Партії Зелених України щодо Виборчого Кодексу

06.02.2020

Ухвалення Виборчого Кодексу мало б стати новим кроком в напрямку подальшого зміцнення народовладдя.

Однак ці сподівання виправдалися лише частково. Попри наявність прогресивних новацій на кшталт запровадження відкритих списків, Кодекс зберіг і посилив ті елементи національного виборчого законодавства, котрі десятиліттями слугують гальмом демократичного розвитку, а саме – норми про необхідність внесення величезної виборчої застави, котра є, фактично, обмеженням конституційного права громадян бути обраними. При цьому розмір застави суттєво збільшено для участі у місцевих виборах у населених пунктах де чисельність виборців перевищує 90 тисяч осіб.

Таким чином, не лише національні, але й місцеві вибори дедалі більше схожі на перегони «грошових мішків», а вимоги Кодексу прямо стимулюють політичну корупцію.

Не має логічного обгрунтування співіснування двох систем проведення місцевих виборів – за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками кандидатів у депутати у багатомандатних виборчих округах до Верховної Ради АРК, обласних та міських (у містах з кількістю виборців від 90 тисяч) рад, а також за системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах у містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб та районних у місті рад. Вибори сільського, селищного, міського (міста з кількістю виборців до 90 тисяч осіб) голови проводяться за виборчою системою відносної більшості, а вибори міського (міста з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб) голови проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості.

Крім того, для кандидатів у депутати, міські та селищні Голови в населених пунктах із чисельністю виборців менше 90 тисяч осіб передбачено право самовисування, що суттєво ускладнює процес політичної структуризації новообраних органів, а отже і забезпечення належної політичної відповідальності народних обранців.

Беручи до уваги розширення прав місцевої влади в рамках децентралізації, Партія Зелених наголошує, що такі особливості проведення виборів у населених пунктах і районах із кількістю виборців менше 90 тисяч осіб, створює передумови для встановлення олігархічного контролю з боку представників великих підприємств та агрохолдингів за місцевими природними, зокрема, земельними ресурсами з відповідними негативними соціально-економічними та екологічними наслідками.

Таким чином, новий Кодекс, в контексті місцевих виборів, що наближаються, жодним чином не сприяє реальному утвердженню засад демократії. Попри це, Партія Зелених України, прагнучи сприяти подальшій ефективній децентралізації влади і запобігти розвиткові авторитарних тенденцій в управлінні державою та зростанню олігархічного впливу, братиме участь у місцевих виборах і надалі боротиметься за демократизацію виборчого законодавства.